Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

Statut Akcja Prezent pod choink gowo Apel o pomoc dla Filipińczyków! Dodatkowa karetka Orneta Nie jest łatwo z Wielkanoc Wolne miejsca na KPP! Krok Piskiego Stylu 7 dla Cetowego! Dzień Ratownictwa Medycznego gorzewo czyli na ratunek topielcowi Kursy KPP - I Edycja Pisz Wspieramy WOŚP ! Federalne zawody JUH w Ratyzbonie! Obóz rehabilitacyjny wiczenia Komendanta Powiatowego Stacje Czad 4 minuty Podaruj dzieciom chwile radości Kursy pierwszej pomocy Home Regulamin członkowski POKAZY W SZKOŁACH Zawał serca Dzierzgoń POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU O JDP Kwidzyn Kurs KPP - II Edycja Pozycja boczna bezpieczna Spotkanie młodzieży w Buckow 58 zł dla Cetowego! Słupscy 'Mali Joannici na podium w Wuppertalu! Iława Mali Joannici Wypożyczalnie Sprz tu Rehabilitacyjnego Siedziba Ostróda Malbork Wykaz E-maili JDP Struktura organów JDP Zostań członkiem Pobierz banery Joannitów Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie 21 Finał WOŚP ! Zapraszamy do Star Dadaju! Zebraliśmy 774 które decyduj o życiu Uwaga! GODNI NAŚLADOWANIA Contacts Szkolna Służba Medyczna Wesołych Świ One Way One Life 4 w Mr gowie! Prezydium Krwotok z nosa Polityka plików cookies Apel o pomoc dla Filipińczyków Resuscytacja Kr żeniowo - Oddechowa Nowa karetka w JDP Mamy Ratowników ! Pierwsza Pomoc AED Rowerowi Ratownicy VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych Odszedł na wieczn służb Ostry dyżur Wizyta w Biurze Głównym Bartoszyce Życzenia Wielkanocne Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Zarz Prezent od Firmy PW Gamet Giżycko I RUNDA ENDURO RACE EXTREME Uwaga! Zmiana adresu ! wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 dla Joannitów Pomoc ton cym Joannici na TE 2012 Tu chodzi o miłoś w Dzi gielowie First Responder Zabezpieczenie medyczne Lidzbark Warmiński

logo UE