Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

Szkolna Służba Medyczna Bartoszyce Resuscytacja Kr żeniowo - Oddechowa Kurs KPP - II Edycja Apel o pomoc dla Filipińczyków Obóz rehabilitacyjny Spotkanie młodzieży w Buckow Kontakt Apel o pomoc dla Filipińczyków! Pomoc ton cym dzynarodowy Dzień Wolontariusza! Dodatkowa karetka Zebraliśmy 774 Iława Prezent od Firmy PW Gamet Akcja Prezent pod choink Odszedł na wieczn służb Logo JDP gowo Zostań członkiem Uwaga! Polityka plików cookies Krwotok z nosa Home Joannici na TE 2012 Tu chodzi o miłoś w Dzi gielowie Mali Joannici Kursy KPP - I Edycja Kwidzyn 58 zł dla Cetowego! czyli na ratunek topielcowi Zarz Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia O JDP Statut Pozycja boczna bezpieczna Ostry dyżur Wykaz E-maili JDP Wspieramy WOŚP ! wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 Prezydium Krok Piskiego Stylu 7 dla Cetowego! Contacts Uwaga! Zmiana adresu ! Mamy Ratowników ! Wypożyczalnie Sprz tu Rehabilitacyjnego Rowerowi Ratownicy Dzierzgoń I RUNDA ENDURO RACE EXTREME Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie 4 minuty Zapraszamy do Star Dadaju! Mistrzostwa w KPP POKAZY W SZKOŁACH wiczenia Komendanta Powiatowego Czad dla Joannitów Wesołych Świ Siedziba Pobierz banery Joannitów Wolne miejsca na KPP! Zabezpieczenie medyczne Malbork Ostróda Olsztynek które decyduj o życiu VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych Wizyta w Biurze Głównym Kursy pierwszej pomocy Pierwsza Pomoc AED Ciało obce Słupscy 'Mali Joannici na podium w Wuppertalu! Dzień Ratownictwa Medycznego Struktura organów JDP Życzenia Wielkanocne First Responder Regulamin członkowski One Way One Life 4 w Mr gowie! Orneta Wezwanie pomocy 21 Finał WOŚP ! Lidzbark Warmiński Zawał serca Federalne zawody JUH w Ratyzbonie! POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU Podaruj dzieciom chwile radości

logo UE