Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

Zapraszamy do Star Dadaju! Apel o pomoc dla Filipińczyków Zarz Mali Joannici Czad Pozycja boczna bezpieczna Pomoc ton cym Wykaz E-maili JDP Spotkanie młodzieży w Buckow Prezent od Firmy PW Gamet Dzień Ratownictwa Medycznego Contacts Nowa karetka w JDP Uwaga! Dodatkowa karetka Podaruj dzieciom chwile radości Giżycko Wezwanie pomocy VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych Joannici na TE 2012 Tu chodzi o miłoś w Dzi gielowie Malbork Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie Ostróda Polacy na 10 Olimpiadzie PP w Poczdamie Home Mistrzostwa w KPP Ostry dyżur POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU gorzewo Mamy Ratowników ! Siedziba czyli na ratunek topielcowi Olsztynek Struktura organów JDP które decyduj o życiu Polityka plików cookies Słupscy 'Mali Joannici na podium w Wuppertalu! Stacje 58 zł dla Cetowego! Szkolna Służba Medyczna dzynarodowy Dzień Wolontariusza! Krok Piskiego Stylu 7 dla Cetowego! Statut I RUNDA ENDURO RACE EXTREME Zebraliśmy 774 Regulamin członkowski Zostań członkiem Kursy pierwszej pomocy 4 minuty Apel o pomoc dla Filipińczyków! Pobierz banery Joannitów Kontakt Nie jest łatwo z Wielkanoc One Way One Life 4 w Mr gowie! Kwidzyn Wolne miejsca na KPP! Wesołych Świ Akcja Prezent pod choink Obóz rehabilitacyjny dla Joannitów 21 Finał WOŚP ! Wspieramy WOŚP ! gowo Prezydium Kurs KPP - II Edycja Iława Odszedł na wieczn służb Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Bartoszyce Zabezpieczenie medyczne wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 Lidzbark Warmiński Dzierzgoń First Responder Orneta Resuscytacja Kr żeniowo - Oddechowa Pierwsza Pomoc AED Kursy KPP - I Edycja Ciało obce O JDP Zawał serca Pisz GODNI NAŚLADOWANIA wiczenia Komendanta Powiatowego POKAZY W SZKOŁACH

logo UE