Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

POKAZY W SZKOŁACH Stacje Krwotok z nosa czyli na ratunek topielcowi dzynarodowy Dzień Wolontariusza! Regulamin członkowski Kwidzyn Szkolna Służba Medyczna 21 Finał WOŚP ! gowo Home POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU Struktura organów JDP Zarz Apel o pomoc dla Filipińczyków! Czad Dzień Ratownictwa Medycznego Prezydium Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie Ostróda VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych Pozycja boczna bezpieczna Nie jest łatwo z Wielkanoc GODNI NAŚLADOWANIA Siedziba Wspieramy WOŚP ! I RUNDA ENDURO RACE EXTREME Kursy pierwszej pomocy Federalne zawody JUH w Ratyzbonie! Ciało obce Kontakt Mamy Ratowników ! Obóz rehabilitacyjny Zebraliśmy 774 Zawał serca Olsztynek Statut Uwaga! Giżycko Kursy KPP - I Edycja Iława wiczenia Komendanta Powiatowego Rowerowi Ratownicy Pierwsza Pomoc AED Odszedł na wieczn służb Lidzbark Warmiński O JDP gorzewo Zabezpieczenie medyczne Prezent od Firmy PW Gamet Zostań członkiem Wypożyczalnie Sprz tu Rehabilitacyjnego które decyduj o życiu Pomoc ton cym Dzierzgoń Zapraszamy do Star Dadaju! Logo JDP Słupscy 'Mali Joannici na podium w Wuppertalu! Wolne miejsca na KPP! Kurs KPP - II Edycja Pisz Pobierz banery Joannitów Krok Piskiego Stylu 7 dla Cetowego! Nowa karetka w JDP Polityka plików cookies Malbork Joannici na TE 2012 Tu chodzi o miłoś w Dzi gielowie One Way One Life 4 w Mr gowie! Mali Joannici dla Joannitów Uwaga! Zmiana adresu ! wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Akcja Prezent pod choink Mistrzostwa w KPP Wizyta w Biurze Głównym Contacts 4 minuty Wesołych Świ Polacy na 10 Olimpiadzie PP w Poczdamie Apel o pomoc dla Filipińczyków Życzenia Wielkanocne Spotkanie młodzieży w Buckow Orneta Resuscytacja Kr

logo UE