Współpracujemy z:

WSPR

wytyczne 2010a

Najczęstszą przyczyna wypadków, a w skrajnym przypadku śmierci, dzieci i młodzieży podczas okresu letniego są utonięcia lub podtopienia. Szacuje się, ze na świecie z powodu utonięcia ginie około 150 tysięcy ludzi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci.

 

Pierwsza pomoc:

1. Ocen sytuacje
2. Wezwij pomoc - poproś gapiów o pomoc, o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112
3. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego:
za pomocą kola ratunkowego;
za pomocą liny;
z lodzi;
z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu;
można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.
4. Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu "oddychania" woda przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie mu pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu, powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem ożywiania nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

5. Wykonujemy kolejno czynności reanimacyjne wedle schematu
6. Musimy także być psychicznie przygotowani na różne komplikacje, jakie mogą wystąpić przy stosowaniu ożywiania. Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.
7. Osobom, które odzyskały przytomność można podać do picia nie za gorąca, dobrze osłodzona herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić sucha odzież i cieple okrycie np. kocem termicznym

tonący

wiczenia Komendanta Powiatowego dzynarodowy Dzień Wolontariusza! Uwaga! Apel o pomoc dla Filipińczyków! Federalne zawody JUH w Ratyzbonie! Bartoszyce gorzewo Prezydium Polityka plików cookies POKAZY W SZKOŁACH Wolne miejsca na KPP! One Way One Life 4 w Mr gowie! wiczenia Ratownicze Firestrexen 2013 Zabezpieczenie medyczne 4 minuty Spotkanie młodzieży w Buckow Krwotok z nosa VII Zimowe Manewry Grup Ratowniczych Pisz Lidzbark Warmiński Ciało obce 58 zł dla Cetowego! Akcja Prezent pod choink Orneta Struktura organów JDP Zostań członkiem Wesołych Świ Kontakt Polacy na 10 Olimpiadzie PP w Poczdamie Kurs KPP - II Edycja Dodatkowa karetka Pobierz banery Joannitów Pozycja boczna bezpieczna Zapraszamy do Star Dadaju! które decyduj o życiu POSTAW NA SIEBIE - B DŹ AKTYWNY W KAŻDYM WIEKU Wizyta w Biurze Głównym Home Statut Słupscy 'Mali Joannici na podium w Wuppertalu! Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Uwaga! Zmiana adresu ! Kursy KPP - I Edycja Prezent od Firmy PW Gamet Pomoc ton cym Nowa karetka w JDP Zbiór darów dla protestuj cych na Majdanie Mali Joannici I RUNDA ENDURO RACE EXTREME Zarz Regulamin członkowski 21 Finał WOŚP ! Malbork Logo JDP Siedziba Obóz rehabilitacyjny O JDP Mamy Ratowników ! Contacts Apel o pomoc dla Filipińczyków Resuscytacja Kr żeniowo - Oddechowa Rowerowi Ratownicy czyli na ratunek topielcowi Ostry dyżur Dzierzgoń Dzień Ratownictwa Medycznego Życzenia Wielkanocne Joannici na TE 2012 Tu chodzi o miłoś w Dzi gielowie dla Joannitów Podaruj dzieciom chwile radości Zebraliśmy 774 Nie jest łatwo z Wielkanoc Odszedł na wieczn służb Wykaz E-maili JDP Kursy pierwszej pomocy Czad Pierwsza Pomoc AED Szkolna Służba Medyczna Zawał serca Stacje Olsztynek Iława gowo Wypożyczalnie Sprz tu Rehabilitacyjnego

logo UE